+420 226 004 130 info@twicz.cz

E-shop

Pamětní zlatá mince, 5000Kč Dřevěný most v Lenoře stand

24 017 Kč (včetně DPH)
24 017 Kč (bez DPH) Pro naše partnery nižší cena až o 2 275,- Kč.

Koupit Rezervovat

Mosty jako symbol spojení

Počínaje rokem 2011 začala Česká národní banka emitovat zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 5000 Kč v novém cyklu, jehož tématem jsou mosty České republiky.

Návrh mince byl vybrán v celostátní anonymní soutěži. Autorem vítězného návrhu se stal Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D. pro výjimečně kvalitní ztvárnění vnitřku mostu a dokonalý soulad obou stran návrhu.

Všechny mince cyklu „Mosty České republiky“ jsou vyrobeny ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 g a jejich průměr činí 28 mm. Mince se vydávají ve standardní a špičkové kvalitě.

Krytá dřevěná trámová lávka ležící na okraji šumavské obce Lenora byla vybudována v roce 1870. Své jméno získala podle Eleonory – manželky majitele zdejšího panství Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu. Lávka sloužila k zadržování, počítání a vypouštění splavovaného dřeva z boubínských lesů po Vltavě do nedalekých papíren. Dřevěná stavba je dlouhá 25 metrů a široká 1,8 metru. Výška chodby dosahuje až tří metrů. Mostovka leží na třech kamenných pilířích ve výšce asi 6 metrů nad hladinou Teplé Vltavy. Stavbu kryje valbová střecha. Most je chráněnou kulturní památkou a turistickou atrakcí. Technická památka má za cíl připomenout historii plavení dřeva po Vltavě.

Na averzní straně mince se nachází průhled do vnitřního prostoru mostu, doplněn trojicí heraldických zvířat a textem v opisu „MOSTY ČESKÁ REPUBLIKA 5000 Kč“. Na reverzní straně se nachází celkový pohled na most, doplněný v horní části textem: „2013 DŘEVĚNÝ MOST V LENOŘE“. Mince je doplněna katalogovou kartou červené barvy se specifikací a jejím plastickým vyobrazením.

Vykupujeme produkty, jejichž prodej zprostředkujeme. V případě mincí po individuální dohodě zajišťujeme jejich zpětný prodej.

Nominál 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Provedení Stand
Hmotnost 15,55 g
Průměr 28 mm
Hrana Vroubkovaná
Náklad 2600 ks
Autor Miroslav Hric
Emise květen 2013
Emitent Česká národní banka
Ražba Česká mincovna
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím